Aký zvoliť materiál?
Začínate plánovať saunu? Či už ste si vysnívali vonkajšiu alebo vnútornú saunu, rozhodne ich z čoho vyberať! Prezradíme, ako si krok za krokom vybrať materiál a na čo si dať pozor.
Prvý krok pri výbere sauny
Čo sa týka výberu obkladu stien, rozhodujúcim faktorom sa môže stať vzhľad alebo aj cena.
Vyberáme obklad
Najekonomickejším obkladom sauny je severský smrek. Jedná sa o najčastejšie používaný materiál, ktorý bude mať vždy charakteristické hrče.
Radšej čistý a jednoduchý vzhľad? Potom pre vás máme na výber osiku alebo jelšu. Osika je čisto svetlý materiál bez kresby a hrčí. Jelša je medovo hnedá, taktiež bez hrčí.
Kráľom medzi materiálmi je široký kanadský céder . Jedná sa prirodzene antiseptickú drevinu, ktorá má charakteristickú arómu, farebnosť v niekoľkých tónoch a vysokú odolnosť.
Nič Vás neoslovilo? A čo rôzne varianty termoúprav ? Ide o drevo, ktoré je upravené pri vysokých teplotách a tlaku. Farba tu bude vždy tmavšia. Pre termoúpravy je charakteristická špecifická aróma údeného dreva. Termoúpravy môžu byť v rôznych variantoch, napríklad v smreku, jelši či abachi.
Dobré vedieť: Ľudia sa často pýtajú, či je možné mať saunu z českého smreka namiesto severského. Bohužiaľ toto odporučiť nemôžeme, pretože sa jedná o redšiu drevinu, ktorá má veľa živice. Výhoda severských drevín je, že sú hustejšie a hoci sa môže urobiť smolník aj tu, bude vždy ísť len o drobnú kozmetickú vadu. Tento kúsok smoly môže budúci užívateľ vždy ľahko vyškrabnúť alebo utrieť a drevo už naďalej smolu plodiť nebude. Nestane sa teda, že by sa Vám na severskom dreve napríklad ešte za pol roka objavovali smolné fľaky.
Chcete rustikálny vzhľad?
Na získanie rustikálneho vzhľadu ponúkame kartáčovanú úpravu, na ktorú sa hodí napr. smrek alebo jelša. Výsledkom je potom zostarané drevo.
Špecialita zvaná Saunaboard
Saunaboard je špecialný veľkoformátový saunový profil. Zákazníci tu už nie sú príliš limitovaní vzhľadom a vyberať môžu takmer zo všetkého – napríklad zo stareného dreva (rustikálny vzhľad), duba, hladkej osiky atď. V praxi si potom pod saunaboardom možno predstaviť podobný princíp ako je doska na výrobu nábytku, vďaka čomu potom vidíte v celej saune treba len jeden spoj.
V jadre saunaboard dosky býva jelša alebo osika, na toto jadro sa napája približne 2 mm hrubá dyha, ktorá dáva vzhľad finálnemu obkladu.
Aký materiál je najobľúbenejší?
S ohľadom na cenu sa najväčšej obľube teší severský smrek. Z dôvodu bezsukovitosti sa potom na výslní drží osika a jelša. Veľa dopytovaný je aj široký kanadský céder.
Je rozdiel medzi výberom materiálu pre vonkajšiu a pre vnútornú saunu?
Tu je rozhodujúce, ako ten či onen materiál viaže vlhko. Do vonkajších domčekov nie je napríklad úplne vhodná jelša, pretože absorbuje veľmi vlhka. To termodreviny nerobia, a preto sú do vonkajších priestorov vhodnejšie.
Lavice sa vyberajú zvlášť
Veľmi obľúbená je africká vŕba ( abachi ) a to preto, že sa jedná o riedku drevinu, ktorá najrýchlejšie odvádza teplo. Chcete kontrast medzi obkladom a lavicou alebo naopak materiály zjednotiť? Aj toto je možné. V ponuke máme lavicový profil z jelše, osiky alebo termomateriálov .
U materiálov na lavice možno všeobecne povedať, že by malo ísť o bezsukové materiály bez živice.